Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

GÜNLÜK KALORİ İHTİYACI

Günlük kalori ihtiyacınızı hesaplamak için öncelikle bazal metabolizma hızınızı bilmelisiniz. Bazal metabolizma hızı, 12 saatlik bir açlıktan sonra uyur vaziyette harcayacağınız günlük kalori demektir.

Yukarıda yer alan formülle günlük enerji ihtiyacınızı hesapladıktan sonra çıkan bu sonuç gün içerisinde hiçbir şey yapmasanız da vücudunuzun kendi kendine yakacağı kaloriyi belirler. Gün içerisinde almanız gereken kaloriyi buna göre belirleyebilirsiniz. Örneğin vücudunuzun yaktığından fazla kalori alıyorsanız, spor yaparak ikisini dengeleyebilirsiniz.

Kilo vermek için: Günlük kalori ihtiyacınızdan daha az kalori alarak açık yaratmanız gerekiyor. Yani harcadığınız kalori aldığınız kaloriden fazla olmalı. Çok fazla açık bırakmak bedeninizde stres oluşturarak kilo verme sürecinize zarar verebilir. Bu sebeple yavaş ve kararlı kilo verme hedefiyle kalori açığı oluşturmalısınız. .Makro besin ihtiyacı hesaplama aracımızı kullanarak kilo vermek için hangi besin türünden yaklaşık kaç gram tüketmeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Kilo korumak için: Günlük almanız gereken kaloriye yakın bir diyet programı hazırlamalısınız. Eğer kilo korumak istiyorsanız almanız gereken kaloriyi, günlük kalori ihtiyacı +-150 kalori olarak hesaplayabilirsiniz.

Kilo almak için: Günlük almanız gereken kaloriden daha fazla besin tüketmelisiniz. Buradaki önemli nokta ise hızlı kilo alımını hedeflememek olmalı. Zira hızlı kilo almak için aşırı kalori tüketimi yağ kütlesinin artışına neden olacaktır. Makro besin ihtiyacı hesaplama aracımızı kullanarak kilo almak için hangi besin türünden yaklaşık kaç gram tüketmeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Kas yapmak için: Kas yapmak için beslenmenizde karbonhidrat ağırlığını azaltarak protein ağırlığını artırmalısınız. Makro besin ihtiyacı hesaplama aracımızı kullanarak kas yapmak için hangi besin türünden yaklaşık kaç gram tüketmeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.