Bel Kalça Oranı Hesaplama

Bel kalça oranı

BKİ den sonra obeziteyi değerlendiren en önemli ölçüt bel çevresi ölçümüdür. Normal değerlerin üzerinde olması durumunda:
• insülin direnci
• Hipertansiyon

• Tip 2 diabet,
• Kc yağlanması
• Kalp ve damar hatalıkları
• Siroz
• Kalp yetmezliği
• Böbrek yetmezliğine yakalanma riski artar.

Doğru ölçüm nasıl yapılır?

Bel çevresi, bel kalça oranı önemli sağlık göstergelerinden biri. Yani sadece tartıya çıkıp kilonuzu öğrenmek yetmez. Düzenli olarak bel çevrenizi ölçüp, bel kalça oranınızı takip etmenizde fayda var. Bel çevresinin kalınlaşması demek karın bölgesinin yağlanması , iç organların etrafını yağ tabakasının sarması demek. Bu da önemli hastalıkları beraberinde getirmekte. Yani bel çevrenizi ölçerek risk durumunuzu tahmin etmek mümkün.

Erkekler için güvenli bel kalça oranı 1’in altında iken kadınlar için bu rakam 0,8 olarak kabul edilir. Oranlamadan sadece bel çevresi ölçümü bile durumu ortaya koyabilir. Bel çevresi erkeklerde 94cm kadınlarda 80 cm’in altındaysa durum mükemmel kabul edilirken 94-102 cm arasındaki erkekler fazla kilolu, 102 cm ve yukarındakiler şişman sınıfına giriyor. Kadınlarda ise 81-89 cm arasındakiler fazla kilolu grupta iken 89 cm ‘i geçenler şişman olarak kabul ediliyor.

Bel çevresi ve bel kalça oranının yüksek olduğu kişilerde kalp damar hastalıklarına, hipertansiyona, şeker hastalığına daha sık rastlanıyor. Bu kişilerde alzheimer, bazı kanser türlerinin ve cinsel problemlerin daha yüksek oranda görülebileceği belirtiliyor.

Maalesef ne kadar egzersiz yaparsak yapalım sadece karın çevresini azaltacak özellikli bir egzersiz yoktur. Yapılan egzersiz vücudunuzun tamamından orantılı bir şekilde yağ oranının azalmasına neden olur. Aynı şekilde sadece karın bölgesindeki yağları eritecek özellikli bir besin de yoktur. Ancak beslenme şeklinizi düzenleyerek, egzersiz yaparak ve hayat tarzınızı değiştirerek sağlıklı bir kilo kaybı sağlayabilirsiniz.

Bel kalça oranı hesaplama formülü : Bel Ölçüsü (cm)/Kalça Çevresi (cm) şeklindedir.

Bel ölçüsü nasıl alınır?

Bel kalınlığını ölçmek için kişi, düz bir zeminde dik pozisyonda, kendini kasmadan konumlandırılır.Ölçüm esnemeyen basit bir mezura ile kıyafetsiz şekilde belin en ince yerinden, mezurayla beli sıkmadan yapılmalıdır. Bu yer, genellikle göbek deliğinin biraz yukarısında bulunmaktadır. Kaburgaların bitimi ile kalça kemiğinin en üst kısmı (krista iliyaka kemiği) arasındaki

orta nokta olarak da tanımlanabilir. Takiplerin sağlıklı olması adına ölçümlerin her seferinde aynı noktadan almasına özen gösterilmelidir.
Kadın ve erkeklerde aynı yöntem ile bel ve kalça ölçüsü alınabilmektedir

Kalça ölçüsü nasıl alınır?

Kalça ölçüsü alırken yine kişi düz zeminde dik poziyonda konumlandırılır. Kalçanın en geniş yerinden ölçü alınmalıdır. Ölçü alırken metal bir ölçü aleti yerine esnek bir mezura kullanılmalıdır ve mezura ile sıkmadan, rahat bir şekilde ölçü alınmalıdır.

Belin kalınlaşması ne gibi sağlık problemlerine yol açar?

Bel çevresinin genişlemesine yol açan temel sorun, karın bölgesinin yağlanması, yani karın bölgesinde toplanan yağlardır. Bu yağlar, pratikte karın içi yağları olarak tanımlanmaktadır. İşte bu tip yağ birikimleri çok önemli sağlık risklerini de beraberinde getirmektedir.
Karın bölgesinin genişlemesi veya bel / kalça oranının artması bazı sağlık testlerini olumsuz etkilemektedir. Bu rakamların yüksek bulunduğu kişilerde kalp damar hastalıklarına, hipertansiyona, şeker hastalığına daha sık rastlanmaktadır. Bu kişilerde Alzheimer hastalığının, bazı kanserlerin ve cinsel güç azalması ile ilgili sorunların daha yüksek olasılıklarla görülebileceği belirtilmektedir.

İdeal ölçüler nelerdir?

İdeal bel ve kalça oranı ve çevresini kadın ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Bu farklılığın nedeni cinsiyet hormonlarının etkisi sonucu yağ

page2image43725568 page2image43726144

oranlarının ve yağın vücuttaki bölgesel dağılımının farkından kaynaklanmaktadır. Normal durumlarda erkeklerde bel kalınlığı daha fazla iken kadınlarda kalça genişliği daha fazladır.

İdeal bel çevresi ölçüsü kaç olmalı?
Yapılan araştırmalar sonucunda ideal bel ölçüsü kadınlarda 80 cm altında erkeklerde ise 94 cm altında olması gerektiği kabul görmüştür. Kadınlarda 88 cm, erkeklerde ise 102 cm üzerinde ölçülen bel kalınlığı durumunda santral obezite söz konusudur.Santral obezite diyabet başta olmak üzere hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, hiperlipidemi ve bunların üst üste yığılmasıyla oluşan metabolik sendrom hatta uzun vadede kanser gibi bir çok hastalığın habercisi olabilir.

İdeal kalça çevresi ölçüsü kaç olmalı?

Her ne kadar sağlık açısından kişinin kalça ölçüsünün, 105 santimetreden fazla olmaması istense de, kalça çevresi kişinin vücut yapısına bağlı olarak bu değerin üzerinde olabilmektedir. Farklı vücut yapısına sahip kişilerde farklı kalça ölçüleri görülebileceğinden dolayı ideal değeri standartlaştırmak çok mümkün değildir. Kalça çevresindeki yağlanma, bel
çevresindeki yağlanmaya göre daha az risk taşımakla birlikte özellikle kadınlarda yüksek östrojenin (östrojen dominansesi) habercisi olabilir.

İdeal bel kalça oranı nedir

Bu oran da diğer değerler gibi kadın ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Sağlıklı bir yaşam için erkeklerde ideal bel kalça oranı 1 den küçük olması gerekmektedir. Kadınların ideal bel kalça oranı ise 0,8 den küçük olmalıdır.

Kişinin sağlık göstergesi olarak bel kalça oranı yeterli değildir. İdeal kilo ve ideal vücut kitle indeksine de sahip olması gerekmektedir.

Vücut Tipi Öğrenme (Elma – Armut)

Vücut tipinin saptanmasında en kolay yöntem yine bel kalça oranının hesaplanmasıdır. İnsanda iki ana vücut tipi bulunur. Bunlar Elma (Android) ve Armut (Jinoid) dir. Elma tipi vücut genellikle erkeklere özgüdür. Bu tip

vücuda sahip bireylerde bel kalınlığı fazladır. Yağlanma genellikle göbek bölgesinde yoğunlaşmıştır. Bu durum bir çok hastalığın habercisi olabilir. Armut tipi vücut ise genellikle bayanlara özgüdür. Yağlanma kalça bölgesinde daha fazladır.

Vücut tipinizi saptamak için, hesapladığınız bel kalça oranınıza bakarak 0,8 den büyük ise elma, 0,8 den küçükse ise armut tipi vücuda sahip olduğunuzu söyleyebilirsiniz.